Brno – Kromě nového vedení brněnské radnice budou lidé na podzim rozhodovat zřejmě také o osudu brněnského nádraží. Aktivisté z aliance Referendum 2014 už mají více než polovinu z devatenácti tisíc potřebných podpisů. Pokud se referendum uskuteční zároveň s komunálními volbami, je velká šance, že přijde dostatečné množství lidí, a výsledek bude pro Brno závazný.

Miroslav Patrik a Jakub Patočka z přípravného výboru referenda na veřejné diskusi se senátorkou Eliškou Wagnerovou a architektem Janem Sapákem.
Podpisy budou dobrovolníci sbírat každý den v Masarykově ulici na straně u brněnského hlavního nádraží. „Dosud jsme podpisy sbírali v tichosti, protože hrozilo, že magistrát referendum spojí s volbami do Evropského parlamentu a ty mají daleko menší účast. Věříme, že se nám podaří nasbírat dostatek podpisů do zářijového zastupitelstva. Ale poslední dobou se tempo sběru tak zvýšilo, že bychom to teoreticky mohli zvládnout už na to červnové,“ řekl předseda petičního výboru Jakub Patočka.
Uskupení však nepodporuje ani jednu z dosud připravovaných možností – pod Petrovem, ani v odsunuté poloze u řeky. „Existují dvě varianty, které nevznikly dobrým způsobem. Je potřeba začít od nuly,“ sdělil předseda petičního výboru Jakub Patočka. Lidé tak v referendu odpoví na otázku, jestli chtějí rekonstrukci nádraží v původní poloze.
Jistě. Pánové Patočka a Patrik tomu jistě rozumí mnohem lépe, než urbanisté, kteří studie projektují … To už nám koneckonců dokazují dost dlouho. Ptám se, co je důležitější pro Brno, modernizace a aspoň nějaké peníze pro Brno, nebo zviditelňování „ekologických“ aktivistů …