ČT: Aktivisté napotřetí uspěli. Brno musí vyhlásit referendum o nádraží

Brněnský magistrát měl na základě opraveného návrhu aktivistů vyhlásit referendum o poloze brněnského nádraží. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, když se zabýval v pořadí třetí žalobou přípravného výboru. Soud uznal, že opravený návrh na konání referenda, který aktivisté dodali na magistrát 1. září, neměl vady. Pokud teď aktivisté svůj návrh nestáhnou, budou muset brněnští zastupitelé plebiscit vyhlásit.

Petice za vypsání referenda o nádraží

Petice za vypsání referenda o nádraží

Poslední ze série žalob, které aktivisté na magistrát podali, se domáhali toho, aby uznal, že doplněný návrh na konání referenda byl bez vad. Přípravný výbor se domáhal především toho, aby soud uznal, že získali dostatečný počet podpisů.

To brněnský krajský soud potvrdil. Na základě třetí žaloby aktivistů prošel všechny vyřazené podpisy a dohledal chybějících 414 podpisů pro splnění zákonného limitu v registrech. „Jakmile soud dospěl k závěru, že bylo neoprávněně vyloučeno více než sporných 414 osob, kontrolu ukončil, neboť bylo nadbytečné, aby v kontrole pokračoval,“ uvádí se v usnesení soudu s tím, že aktivisté získali dost podpisů a magistrát referendum musí vyhlásit.

Usnesení Krajského usnesení v Brně o třetí žalobě přípravného výboru si můžete přečíst zde.

„Zastupitelé musí referendum vyhlásit na nejbližším jednání. Budeme jednat s novým vedením Brna a pokud se dohodneme, je možné, že návrh nestáhneme a referendum se uskuteční ještě letos,“ reagoval pro ČT na rozhodnutí soudu člen přípravného výboru Jakub Patočka.

Celou zprávu České televize si můžete přečíst ZDE.